top of page
Plážové vlny

CHARAKTERISTIKA MAURICIU

 Ostrov vanilky a cukrové třtiny

Malý ostrov rozkládající se u východního pobřeží Afriky je právem nazýván „Perlou Indického oceánu“. O jeho výjimečnosti ostatně promluvil už kdysi slavný novinář a spisovatel Mark Twain, když řekl: „Nejprve byl stvořen Mauricius, až poté nebe. A nebe bylo okopírováno po Mauriciu.“ Leťte se tedy přesvědčit na vlastní oči o doslova nadpozemských krásách, ze kterých zrak přechází. Oslněni budete nejen plážemi s bílým pískem, tyrkysovými lagunami, bujnou vegetací, rozmanitostí aktivit, bohatými kulturními hodnotami, živými festivaly, excelentní kuchyní, rušnými trhy, nekonečným slunečním svitem ale i neskonalou přívětivostí místních lidí. Mauricius je dokonalou destinací pro strávení relaxační dovolené a nadchne dobrodruhy, gurmány, milovníky historie ale i zamilované páry.

PROČ NAVŠTÍVIT MAURICIUS?

  1. PLÁŽE Mauricius se pyšní výjimečnými a rozmanitými plážemi. Ostrov nabídne více než 160 kilometrů pobřeží, které je poseto plážemi s dokonalými výhledy. Každá okouzlí něčím jiným. Například na severu najdete turisty hojně vyhledávané pláže s bílým pískem a azurovou vodou (např. Belle Mare). 

  2. KUCHYNĚ Mauricius vykouzlí úsměv na tváři všem gurmánům. Pokud jste skutečnými požitkáři, co se týká jídla, zde si přijdete na své. Mauricijská kuchyně je velkým zážitkem pro všechny smysly a promítá se v ní francouzský, indický, africký i asijský vliv. Ať už zavítáte do jedné z tamějších restaurací anebo vsadíte na street food, nikdy neuděláte chybu – čeká vás exotické kulinářské dobrodružství. Ochutnejte třeba tradiční kreolské nebo mauricijské kari, kuřecí kuličky s chilli sýrem anebo voňavé biriyani na mauricijský způsob.

  3. CELOROČNÍ DOVOLENÁ Odletět na ostrov za nezapomenutelnými zážitky můžete prakticky kdykoliv během roku. Na Mauriciu se totiž střídají pouze dvě roční období, tj. léto a zima. Ani v „zimních“ měsících však nebudete ochuzeni o teplé klima – teplota zde nikdy neklesne pod 16 °C a může dosáhnout dokonce i 35 °C! 

  4. VOLNOČASOVÉ AKTIVITY Na ostrově si do sytosti užijete jak vodní, tak i vzdušné a pozemní aktivity. Vydat se můžete třeba na jednu z turistických stezek vedoucích přes kopce, hory i překrásné pláně anebo vyrazit za golfem, potápěním a kitesurfingem. 

​​

stažený soubor (1).jpg
686442.webp

FLORA

Malý ostrov rozkládající se u východního pobřeží Afriky je právem nazýván „Perlou Indického oceánu“. O jeho výjimečnosti ostatně promluvil už kdysi slavný novinář a spisovatel Mark Twain, když řekl: „Nejprve byl stvořen Mauricius, až poté nebe. A nebe bylo okopírováno po Mauriciu.“ Leťte se tedy přesvědčit na vlastní oči o doslova nadpozemských krásách, ze kterých zrak přechází. Oslněni budete nejen plážemi s bílým pískem, tyrkysovými lagunami, bujnou vegetací, rozmanitostí aktivit, bohatými kulturními hodnotami, živými festivaly, excelentní kuchyní, rušnými trhy, nekonečným slunečním svitem ale i neskonalou přívětivostí místních lidí. Mauricius je dokonalou destinací pro strávení relaxační dovolené a nadchne dobrodruhy, gurmány, milovníky historie ale i zamilované páry.

Ruizia boutoniana.jpg

FAUNA

mauricius-zelva-banner.jpg

Protože je Mauricius vzdálen od pevniny a obklopuje jej Indický oceán, nebyl původně osídlen žádnými suchozemskými savci. Ostrov se stal tedy domovem zejména pro mořské živočichy a netopýry. S časem však byly do země náhodně nebo záměrně zavlečeny různé druhy, jako například sambar ostrovní, myš, krysa, ježek, mangusta, makak a celá řada hospodářských zvířat. Mauricius je ovšem už od nepaměti i doslova ptačím rájem – najdete na něm více jak 100 druhů ptáků, z nichž osm je endemických. Pozoruhodný je třeba okánik mauricijský, poštolka skvrnitá, holub růžový nebo papoušek Alexandr réunionský. Příroda na ostrově však poskytuje příhodné podmínky i pro život plazů (např. gekoni, kulatí ostrovní skinkové, hroznýši okrouhlí), želv (např. želvy obrovské) a ryb či jiných mořských živočichů, mezi které patří krevety, krabi a podobně.

ETIKETA A KULTURA

Každá kultura má svá vlastní specifika a nejinak je tomu i na Mauriciu. Tamější obyvatelstvo zahrnuje zejména Mauricijce indického původu, proto počítejte s tradičnějším vnímáním života. Mnoho lidí je také zpočátku rezervovaných. Jakmile vás ale poznají, jsou velmi pohostinní a přátelští. 

Pokud si chcete udržet uctivé chování vůči Mauricijcům a také se jim přiblížit jako lidé, informujte se o důležitých bodech etikety:

  • Na Mauriciu se oblékejte spíše skromně a konzervativně, neodhalujte příliš – hlavně když jdete na veřejnost. Místní to velmi ocení. I přesto ale bývají Mauricijci z větší části tolerantní vůči západnímu stylu oblékání. 

  • Zejména při kontaktu s Indo-Mauricijci předávejte nebo přijímejte předměty pouze pravou rukou anebo oběma rukama. 

  • Při konverzaci se můžete zeptat Mauricijců na jejich rodinný život – ten je pro ně velmi důležitý.

  • Nikdy nevtipkujte na téma etnické příslušnosti, je to považované za neslušné.

  • Snažte se naučit aspoň pár frází kreolštiny – anglicky nebo francouzsky se domluví malý počet lidí na Mauriciu/mimo turisticky exponovaná místa. 

  • Udržte si před Mauricijci tvář tím, že se nebudete chovat demonstrativně a vciťte se i do potřeb druhých. Naučte se dobře ovládat své emoce. 

  • Vždy respektujte starší lidi a dbejte na to, abyste je řádně pozdravili.

  • Pokud dostanete pozvání do rodiny na jídlo, je neslušné odmítnout. S sebou pak nemusíte nosit žádné dárky, pouze je vítáno ovoce nebo malé občerstvení pro děti.

  • Pozor také na předávání dárků z hovězí kůže – ty jsou nevhodné pro hinduisty, kteří uctívají tur. Muslimům zase nenoste žádné jídlo z vepřového ani předměty z prasečí kůže. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY

Na Mauriciu je oficiální měnou mauricijská rupie (MUR, Rs), kterou se platí v podstatě všude. V půjčovnách a hotelech jsou ceny uváděny nejen v mauricijských rupiích ale i v eurech – těmi může ostatně na vyjmenovaných místech i platit. Co se týká směny peněz, české koruny si v tuzemsku směňte ideálně na dolary nebo eura a až posléze za ně kupte přímo na Mauriciu mauricijské rupie. Vybírejte však spíše místní banky, neboť směnné kurzy ve směnárnách na mauricijském letišti nejsou příliš výhodné. Ke směně peněz potřebujete mimochodem cestovní pas. Mějte také na paměti, že mauricijské banky zavírají poměrně brzy, a to cca kolem 15:00.

Během dovolené na Mauriciu noste u sebe vždy dostatek hotovosti, neboť může být vyžadována v menších obchodech. Také ji případně uplatníte při předávání spropitného. V oběhu jsou na ostrově bankovky v nominální hodnotě 25, 50, 100, 200, 500, 1000 a 2000 rupií. Mince jsou k dostání v nominální hodnotě 5, 10, 20 a 50 centů + 1, 5 a 10 rupií.

Upozornění: než začnete na Mauriciu platit svou platební kartou, či vybírat peníze z bankomatů, informujte svou tuzemskou banku. Předejdete tak blokacím pro banku podezřelých transakcí. 

Spropitné

Na Mauriciu můžete dle spokojenosti za služby předat spropitné – primárně jen v mauricijských rupiích, pro místní zaměstnance je to výhodnější. Mauricijci si obecně dýška velmi váží, neboť tamější mzdy jsou poměrně nízké. 

V restauracích bývá obvykle spropitné zahrnuto v účtu. Jinak je ale samozřejmě možné předat nějaké drobné přímo číšníkovi nebo servírce. Obvykle dýško činí 10 až 15 % z celkové útraty. 

Nákupy

Mauricius má pověst nákupního ráje a vůbec není divu. Místní obyvatelé nabízí zákazníkům nejen kvalitní textilie, ale také jedinečné designové šperky, autentické řemeslné výrobky a jiné skvosty. Nakupovat se dá na ostrově v podstatě všude – za skvělým zbožím můžete zamířit do nákupních center, na řemeslné trhy či do stánků pouličních prodavačů na plážích a ulicích. Než však vyrazíte za nákupy na tradiční trhy, mějte na paměti, že smlouvání o ceně je zde povoleno ba dokonce i vyžadováno – můžete tak ušetřit dost peněz! Též dbejte hlavně zvýšené opatrnosti proti krádežím osobních cenností a kontrolujte při prohlížení výrobků identifikační znaky, abyste se vyhnuli koupi padělku. 

bottom of page